İşletmelerde Kredi Başvuru Süreci ve Bankaların Kredi Karar yapısı

İşletmelerde Kredi ve Bankaların Kredi Karar Süreci

Kurumsal Kredi ne olduğu hakkında farklı tanımlar yapabiliyor olsak ta tüzel şirketlerin bankalara olan borçlarındaki sadakat durumu ve bilanço değerleri tahlilidir. Bu durum sadece ticari işletmeler için önem arz eder. Ticari Kredi yüksek olması durumunda bankaların karar süreci kısalır ve size onay verebilirler. Fakat düşük kredi demek bankaların karar sürecini uzatırken aynı zamanda kredi alamaz durumuna gelmiş olduğunuz anlamına gelebilmektedir.

Bankaların Kredi Karar Süreçleri

İşletmeler aldıkları hizmet ya da malların ödemesini yapmak için peşin ödeme veya çek kullanabilmektedirler. Burada malın  veya hizmetin teslimi ile oluşan ödeme süreci içinde ödenmemesi durumunda işletmeleri dönemsel olarak zor durumda bırakabiliyor. Bu zorlu durumu aşabilmek adına bankalar ve tedarikçilerin yoluna düşen işletmeler kredileri dahilinde kredi alabilme haklarına sahip. Bu limit dışında talep edilse bile onay verilmiyor ki başvuru sonrası bankaların karar süreci de önem taşıyor.

Banka Kurumsal Kredibiliteyi Nasıl Ölçüyor?

Ticari Kredi notu tamamen finansal analizlere dayalı bir sistemi içeriyor. Burada bankaların hangisi olursa olsun aldığınız kredilerin ödeme tarihleri ve ödeme tarihlerini nasıl seçtiğiniz açısından önemli. Şirket olarak krediye ilk başvuru olumsuz etki yarabilir, bu elbette bilanço verileriniz ile alakalıdır. Eğer banka kredi başvurunuzu red ederse tekrar başvuru yapabilmeniz için en az 1 sene beklemeniz gerekebilmektedir. Çünkü kredi almayan şirketler sistem üzeriden tanınmaz haldedir. Bunun yanında yeni kurulmuş olan bir şirketseniz burada bankaların sizi tanımasını da beklemenizi talep ederler. Fakat ticari olarak bankalar sizlere belli limitler dahilinde bankacılık ürünü pazarlama yoluna gidebilir. Ticari Kredi başvurunuz red edilme durumunda bir bilanço yılı bekleyerek firmanızın gidişatını kontrol etmek isteyebilirler, elbette bu durum ülkemizin ekonomik koşulları ile değişiklik gösterebilmektedir.