Nasıl Çalışır?

Finpuan nedir?

 

Finpuan şirketlerin kurumsal kredi notunu hesaplayan özel bir algoritmaya sahip platforumdur.

 

Finpuan ile işletmenizin veya çalıştığınız şirketlerin finansal durumunu hızlı bir şekilde analiz edebilir bu sayede olumsuz bir sonuçta atılması gereken adımları önceden hızlıca karar verebilirsiniz.

 

Finpuan ile:

  • İşletmenizin finansal görünümünü hızlıca öğrenebilirsiniz
  • İşletmeniz için banka veya diğer finansal kuruluşlara kredi için başvurmadan önce finansal durumunuzun analizini yapabilir, kredi alma olasılığınızı önceden öğrenebilirsiniz.
  • Çalıştığınız birçok şirketin finansal durumunu takip ederek risklerini önceden belirleyebilirsiniz ve bunu çok hızlı ve ekonomik olarak gerçekleştirebilirsiniz.

 

Firmaların şubelerinin, bayilerinin veya müşterilerinin taşıdıkları riskler zaman içerisinde değişebilmektedir. Bu durum da Firmaya karşı yükümlülüklerini yerine getirme zorluğuna düşebilirler. Risklerde olası değişiklikler ticari limitinde artış yada azalışa sebep olmaktadır.

 

Finpuan tüm gücünü özel olarak geliştirilmiş bir algoritmadan alır. Bu algoritma sayesinde hem çok hızlı, hem daha sık, hem de daha ekonomik olarak firmaları analiz etme imkanınız olur. Özellikle birden fazla bayi veya çalıştığınız firmaları analiz etmek isterseniz, konvansiyonel yöntemler hem uzun sürer hem de maliyeti olur.

 

Finpuan algortimasının sağladığı avantajlardan biri de temel finansal veriler dışında herhangi bir kişisel görüş eklemeden, bir politik görüşe bağlı olmadan ve herhangi bir duyguya bağlı olmadan şeffaf ve net bir biçimde sonuç bildirmesidir.

 

Bankalarda ve derecelendirme kuruluşlarında yapılan uzun süreçli, maliyetli finansal verilere dayalı değerlendirmeler dışındaki diğer yöntemler, şirketlerin bankalardaki kredi ödeme durumu gibi bilgileri dikkate alarak hesaplarken gerçekleşmiş riskleri gösterirler, Finpuan ise şirketin mali durumunu anında inceleyerek daha risk gerçekleşmeden firmaların önlem almalarına olanak sağlar.

 

Algoritmanın kolay karşılaştırılabilmesi amacıyla 20 kademeden oluşan harf sistemi(AAA) ve bunun yanında 1 ila 100 arasında verilen not ile hesaplama yapar.

kurumsal-kredi-notu

Bu skalaya göre bir çok uluslararası derecelendirme firmasının baz aldığı sıkalayı da baz alarak FinPuan’ınız hesaplanır.

 

FinPuan’ın durumuna göre şirkette iyileştirilecek noktalar varsa FinPuan Danışman hizmeti sayesinde uzman kişilerce hazırlanmış firma ile ilgili anlaşılır ve öz bir değerlendirme raporu alabilirsiniz.

 

Çalıştığınız firmaların durumunu öğrenmek için FinPuan’a ihtiyacınız varsa bu firmalarla ne büyüklükte bir iş yapmanız gerektiği ile ilgili de bir limit değerine ihtiyacınız olabilir. Bu durumda FinPuan Limit sayesinde firmayla ne kadar hacimde bir iş yapmak güvenli olabilir bunun bilgisini alırsınız.

 

Bunların dışında FinPuan Risk Notu sayesinde bankaların ve finansal kuruluşların müşterilerinin risk durumlarını analiz ettiği şekilde firmanın risk notunu öğrenebilirsiniz.

kurumsal risk notu

Eğer fima hakkında geleceğe yönelik bir projeksiyon almak isterseniz FinPuan İşletme Projeksiyonu sayesinde firmanızın gelecekteki durumunun projeksiyonunu alabilirsiniz.