Kurumsal Risk Notu

Finpuan Kurumsal Risk Notu Nedir?

Finpuan Kurumsal Risk Notu, işletmelerin bilançoları esas alınarak tüm finansal yapıları ve buna bağlı hesaplarının detayları üzerinden hesaplanır. Finpuan Kurumsal Risk Notu iki  ayrı yöntem ile sonuç vermektedir.

Birinci yöntem Altman Z-Skor risk hesaplamasıdır. Bu hesaplama metoduna göre En riskli “0”, en az riskli ise “3” olarak değerlendirilmektedir. Altman hesaplamasında dikkat edilmesi gereken “1,10” en yüksek sınırın başlangıç noktasıdır. Yani “1,10” altına düşen işletmeler yakın vadede ekonomik sıkıntılar yaşaması olası olarak görülmektedir. Acilen bir önlem alınması gerekmektedir.

İkinci Yöntem ise Springate S-Skor risk hesaplamasıdır. Bu hesaplama metoduna göre ise En riskli “0”, en az riskli ise “1” olarak değerlendirilmektedir. Springate hesaplama modeline göre şirket risk değeri “0,87” altında ise riskli durumda görülmektedir. Kısaca özetlersek Finpuan Risk Notu sonucunda eğer Altman skor risk modeline göre işletmenin risk analizi sonucu değeri “1,10” altındaysa ve Springate skor risk modeline göre “0,88” altındaysa şirketin durumunu riskli olarak tanımlayabiliriz.

Finpuan Kurumsal Risk Notu neden önemlidir?

Finpuan Kurumsal Skor Risk Notu bankaların veya finans kuruluşlarının müşterilerine kredi kullandırırken referans aldıkları en önemli notlardan biridir. Finpuan Kurumsal Notlar kullanımı oldukça yaygındır, cep telefonu operatörleri, gayri menkul veya araç kiralama firmaları, mobilya ve beyaz eşya bayileri tarafından sorgulanabilmektedir. Yüksek Kurumsal kredi notu; kredi kullanımı, menkul veya gayri menkul alım, satım, kiralama işlemlerinde fiyat ve vade avantajı sağlayabilmektedir.

Finpuan Kurumsal Risk Notunu yükseltmek ya da yüksek seviyesini korumak isteyen üyelerimiz için Finpuan Kurumsal Kredi Not Danışmanım hizmetimiz mevcuttur.  Finpuan Kurumsal Kredi Not Danışmanları işletmenizin olası değişimlere karşı size bilgilendirmelerde bulunurlar.

Finpuan Kurumsal  Skor Risk Notunun ihtiyaç duyulması halinde hesaplama yöntemini değiştirme hakkına sahiptir.

Finpuan Kurumsal Skor Risk Notu Şirketler için önemli bir finansal göstergedir. Finpuan Kurumsal Skor Risk Notu’nu şimdiden bilmen, ileride kredi alırken veya ileri vadeli bir borca girerken sana avantaj sağlayacaktır. Finpuan Kurumsal Skor Risk Notu’nu bilmen, düşükse yükseltmek için yapılacaklar konusunda bilgi sahibi olman, yüksekse bu seviyeyi koruman için sana yardımcı olacaktır. Bu kapsamdaki Finpuan Kurumsal Not Danışmanım hizmetinden faydalanabilirsin.

Finpuan Kurumsal Risk notu sonucu nasıl kullanırız?

Finpuan Risk notunuzu aldınız. Sonuçlara göre notunuz riskli bölge içerisinde yer almaktadır. Bu işletmenin ileri vadede okonomik sorunlar yaşayabileceğinin işaretidir. Acilen finansal önlemler alınması manasına gelmektedir. Eğer bu şekilde bir finansal kuruluşa kredi başvurusu yapacak olursanız red edilme ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu anlatmaktadır.

Finpuan Kurumsal Skor Risk notu sonucu , şirketin risk notu yeterli seviyede olmadığı durumlarda Finpuan Kurumsal Not Danışmanımdan destek alabilirsiniz.

Her şirketin Finpuan Kurumsal Kredibilite Notu var mıdır?

Türkiye Cumhuriyeti’nde vergi veren ve en az bir bilanço dönemi geçirmiş bütün firmaların Finpuan Kurumsal Skor Risk Notu hesaplanabilir. Kurumlar Vergisi Beyanı var olması kafidir.  3 Ay da bir hesaplanabilen Finpuan Kurumsal Skor Risk Notu her türlü ekonomik değişime açıktır. Bu sebepten ötürü çalışacağınız firmanın risk notunu bilmeniz size fayda sağlayacaktır.

Bankalar kredi vereceği firmaları nasıl değerlendirir?

Bankalar ve kredi kuruluşları finansal olarak riskleri ölçümleme yöntemleri kullanmaktadırlar. Kredi veren kuruluşlar açısından oldukça stratejik olan risk notu kredi verme noktasında etkileyici bir finansal modeldir. Finpuan Kurumsal Skor Risk notu ile Firmaların risk durumlarına göre kredi ödeme kabiliyetlerini ölçümlenebilmektedir. Kredi ödeme kabiliyetini belirleyici bir çok etken bulunmaktadır. Bu etkenlerden biri şirketin ödeme performansıdır. Kredi geri ödeme kabiliyeti de elbette bunların içerisindedir.

Risk Notum Kredi Notumu etkiler mi?

Evet Finpuan Kurumsal Skor Risk notun düşükse hem Finpuan Kurumsal Kredi Notunu hem de banka kredisi başvurucu sonucunu da etkiler.

Finpuan Kurumsal Skor Risk Notunu iyileştirilmesi ya da korunması için, Finpuan Kurumsal Not danışmanlarından hizmet alabilirsin. Özel Danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Finpuan Kurumsal Risk Notu hangi sıklıkla kontrol edilebilir?

Finpuan Kurumsal Skor Risk Notu 3 aylık Geçici Vergi Beyanları ya da Kurumlar Vergisi Beyanı ile hesaplanabilmektedir. Bundan sebep şirketlerin en az üç ayda bir Finpuan Kurumsal Skor Risk Notunu kontrol etmesini tavsiye ederiz.

Risk notum ne kadar zamanda yükselir?

İşletmelerin finansal değişimlerini ortalama 3 ay içerisinde gözlemlemesini tavsiye ederiz. Bir ya da iki ay gibi sürelerde kurumsal Risk  Notu değişimi gözlemlenmesi pek mümkün değildir. Ticari Kredi ihtiyacı olan bir işletmenin finansal açıdan destek alması ve bunu sürekli olarak takip etmesi finansal notunun iyileşmesi için önemli bir adımdır. Finpuan Kurumsal not danışmanlarımız size bu konuda destek olabilir.

Finpuan Risk Notu için kaç yıllık bilgileri inceler?

Bankalar ve Finansal kuruluşlara kurumsal kredi başvuru sırasında sizden istenen evraklar listenin ilk sırasında geçtiğimiz yılın bilançosu gelmektedir. Yani Finpuan Skor Risk Notu geçtiğimiz yılın bilanço değerlerine göre hesaplanmaktadır. Elbette yıl içerisinde bitirdiğimiz ara dönem evraklarıyla da Risk Notu değişimini takip edebiliriz. Öncelikle yıl sonu Kurumlar vergisi beyannamemize istinaden bakılacak Risk Notu en önemli sonucu bize vermektedir.

Finpuan hazırlanırken Şirketlerin kuruluş yılından itibaren bütün bilanço dönemleri hesaplanacak şekilde yapılmıştır.  Lakin Uzmanlar tarafından bir şirketin son 5 yıllık verisinin raporlanması yeterli kabul edilmektedir.

Finpuan not sonucunda hata olduğunu düşünüyorum, ne yapmalıyım?

Finpuan Kurumsal Skor Risk Notu veya diğer ürünlerde hata olduğunu düşünüyorsan hemen müşteri hizmetleri yetkililerimiz ile irtibata geçebilirsin. 48 saat içerinde konu ile ilgili dönüş sağlanacaktır.

Finpuan Kurumsal Risk Notu ne kadar süre geçerlidir?

Finpuan Kurumsal Risk Notunuzu 3 ayda bir aldığınız geçici vergi beyannamesi ile değişimleri takip edebilirsiniz.

Finpuan Risk Notumu yükseltmek için ne yapmalıyım?

Finpuan Risk Notu sonucunuz düşükse ,bankalar ve finansal kuruluşlara kredi kullanmak üzere başvuruya gittiğinizde kredi başvurunuzun reddedilme durumu ile karşılaşabileceğinizi göstermektedir. Skor Risk notu yüksek olan ticari işletmelere zorluk çıkarmadan kredi verdiğini, Skor Risk notu düşük olanlara ise kredi konusunda temkinli davrandığı ve Skor Risk notunun düşük ve riskli seviyelerde olanlara ise kredi vermediklerini hepimiz az çok biliyoruz. Peki, Finpuan Risk notumuz neden düşer?

Türkiye Bankalar Birliği, kredi kuruluşları ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kuruluyla müşterilerinin risk durumunu kontrol etmek amacıyla RİSK MERKEZİ‘ni kurmuştur. Risk merkezi müşterinin onayı alınmaksızın işlem gerçekleştirmesi mümkün değildir. Ticari kredi kullanacak işletmelerin bankalar veya onaylı finansal kuruluşlar aracılığı ile risk durumlarını öğrenebilirler.

Finpuan Risk Notunuzu yükseltmek için bazı hususlara :

  • Vergi ve Sgk gibi resmi kurumlara borcu olmamak ya da var ise yapılandırmış ve taksitleri düzenli ödüyor olmak,
  • Kullandığınız ticari kredi var ise düzenli ödüyor olmak,
  • Şirketinizin Alacak devir hızının makul seviyede olması,
  • Şirketinizin Stok devir hızının kısa olması,
  • Kurumsal kredi kullanımınızın sermayeye oranının düşük olması,

dikkat etmeniz gerekir.