Ticari Kredi Notu kaç olmalı ?

Ticari Kredi Notu kaç olmalı?

Ticari Kredi notu kaç olmalı? dediğimizde ilk önce Kurumsal kredi notunu bilmemiz gerekir.
Kredi notu dendiğin de ilk akla gelen elbette bireysel kredi notu olmaktadır.
Ticari Kredi notu ise sadece şirketlere özel , bilanço,gelir tabloları ve diğer mali tablolar incelenerek oluşturulan bir şirket değerleme sonucu oluşmaktadır.
Ticari kredi notu kaç olma? sorunun cevabı önce için bireysel kredi notunuz yerine finpuan kurumsal kredi notu sorgulamayla başlamalısınız.
Finpuan kurumsal kredi notu , findeks kredi notundan biraz farklı olarak karşımıza çıkmaktadır.
Burada işletmenin bilanço değerleri, gelir tablosu ve alacak devir hızları ve piyasa ödemeleri için kullanılan çeklerle firmanın kredi notunu belirlemek amaçlı incelenir.
Ayrıca şirketin geçmiş dönemlerde yaptığı ticari faaliyetler, sektörel ciro doygunluğu , alacak devir hızı gibi ödeme dengeleri de ticari kredi notuna direk etki eden hususlar arasında bulunmaktadır.
Ticari kredi notu 60 puan ve üzerinde olması firmanın yatırım yapılabilir değerini bize vermektedir.
Bir şirketin kredi notunun iyi olması ticari kredi alabileceği anlamında da gelmektedir.
Şirket sahipleri bankalar ve kredi veren kuruluşlardan ticari kredi başvurusu yapmadan önce şirket kredi notunu öğrenmemeleri kredi başvuru sonucu hakkında fikir sahibi olmalarını da sağlamaktadır.
Şirketin ticari kredi rating skoru sorgulaması sonrası 60 ve üzeri bir kredi puanı olması bankanın bu firmaya kredi vermesi yani yatırım yapabileceği anlamına gelmektedir.

Ticari rating skor nedir?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kayıt altına alınan bireysel ödeme düzenliliği bireylerin kredi notunu oluşturmak için düzenli olarak Findeks sistemi tarafından kullanılmaktadır.
Ticari Kredi Notu kaç olmalı? Aslında kredi veren kuruluş olan bankalar bireysel kredi sorgulama durumunda kişilerin kredi notlarını ölçmek için Findeks kredi notu sorgulaması yapmaktadır.
Ticari kredi notu her firmanın merak ettiği bir şirket değerleme yöntemidir.
Kredi rating skor da denilen ticari kredi notları belirlenirken dikkate alınan kriterler gibi merak edilen birçok soruyu Finpuan kurumsal kredi notu ve Finpuan Kredi not danışmanlarımıza sorabilirsiniz.

Firma Kredi Notu Sorgulama

Her işletmenin Finpuan Kurumsal kredi notu var mıdır?
Açılışından sonra bir takvim yılını doldurmuş her firmanın Kurumsal kredi notu hesaplanabilmektedir. Firmalar ister kredi kullansın ister kullanmasın kurumsal kredi notu sorgulanabilmektedir. Kurumsal kredi notları bilanço değerlerine göre düzenlenmektedir. Ticari kredi notu 0 – 100 arası bir değer ile ifade edilmektedir.

İşletme Kredi Notu Sorgulama

İşletme kredi notu sorgulama bir çok firmanın düzenli alması gereken hayati analizlerdendir. Ticari Kredi notu kaç olmalı? her firmanın analizi farklı sonuçlar verse de ortak kurumsal kredi notu 100 üzerinden  70 ve daha yüksek kurumsal kredi notu olan firmaların kredi notu iyidir diyebiliriz.
Kurumsal kredi notunun iyi olması kredi veren kuruluşların firmaya kredi verme noktasında olumlu bakabileceği anlamına gelmektedir.
Kurumsal kredi notu ya da ticari kredi notu kredi veren kuruluşlar tarafından işletme kredi notu sorgulama  firmanın her kredi başvurusu sonrası yapılması gereken önemli analizdir.
Kurumsal kredi analizi ya da firma skoru her bankaya aynı hesaplansa da farklı parametre birimleri olabilmektedir. Parametrelerde en ufak değişim aynı zaman da Kurumsal kredi notunu ya da firma skor notu sorgulama sonuçlarında farklılıklara sebep olmaktadır.
Kurumsal kredi notu sonucunda oluşan bu farklılıkları aslında dolar kuru farklılıkları gibi değerlendirebiliriz.
Her bankanın dolar alım kuru ve dolar satış kuru farklı olduğunu düşünürseniz, bankaların firmalara vereceği firma skor notu değerlerinin de farklı olabileceği aşikardır.
Bu sebeplerden ötürü her banka kredi başvurunuzu kabul etmesini beklemeniz doğru bir tavır olmayacaktır.
Bankalarında bir ticari işletme olduğunu düşünürseniz, aynı ticaret yapan bir işletme gibi tanımadığı ve itibar görmediği firmalara limit açmayacak ve onlarla çalışmayı tercih etmeyecektir.
Bu yüzden bankalardan kurumsal kredi başvurusu yapmadan önce Kurumsal kredi notunuzun iyi olmasının yanı sıra diğer bankalarda limitlerinizin olması, kredi başvurunuzun red edilmemiş olması ya da kredi yasaklısı olmamanız gerekmektedir.
Hele ki kara liste denilen ve merkez bankası kayıtları tarafınca tutuan genellikle çek ödemesini yapamamış firmaların dahil olduğu liste içerisinde olan firmaların banka veya kredi veren kuruluşlardan  herhangi bir kredi girişiminde bulunması sonucu red cevabı alacağı bellidir.