Finpuan Kurumsal Risk Notu nedir?

Finpuan Kurumsal Risk Notu nedir? Finpuan Risk Notu neden önemlidir?

Öncelikle Finpuan Kurumsal Risk Notu nedir cevabını verelim : Kurumsal Risk Notu firmanın iflas tahmini de denebilir. Firmanın bilanço verilerinden yola çıkarak hesaplanmaktadır. Bankalar ve finans kuruluşları kredi verirken öncelikle baktığı parametrelerin başında gelmektedir. Newyork Üniversitesinden  Edward Altman ‘ın da formülize ettiği bir yöntemi de içermektedir. Merkez bankası sektör verileri ve Borsa İstanbul’da bulunan şirketlerin verilleri ile karşılaştırarak sonuca ulaşılmaktadır. Yani Ülkemizin durumu da göz önünde bulundurulmaktadır.

Finpuan Kurumsal Risk Notu neden önemlidir : Eğer bankalardan ya da kredi veren kuruluşlardan kredi başvurusu yapacaksanız, yeni bir firma ile çalışmaya veya malzeme vermeye başlayacaksanız firmanın risk notu çok önemli bir kriteri size verir.

Finpuan Kurumsal Risk Notu düşük çıktı, banka veya benzeri finans kuruluşuna başvuru yaptığınız durumda elbette başvurunuz reddedilecektir. Bu durum şirketiniz açısından oldukça kötü bir durumu akabinde getirmektedir. Çünkü başvuru yaptığınız banka kredi başvurusunu reddederken aynı zamanda sisteme işlemektedir. Firmanızın olumsuz kredi başvuru sonucunda tekrar krediye başvurabilmesi için en az 6 ay hatta bazı durumlarda 1 seneden fazla zamanı geçmesi beklenmektedir. Kredi başvurunuz ayrıca kayıtlara işlendiği için olumsuz durum hep karşınıza çıkacaktır.