Kredi derecelendirmesi nedir?

Kredi derecelendirmesi nedir? Son yıllarda kredi derecelendirmelerine konusu artık şirketlerin öğrenmesi gereken önemli finansal analizlerden biri olduğunu biliyoruz. Şirket kredi derecelendirmesi neler içermektedir, hangi parametrelere göre şirket kredi notu belirlenmektedir?

Şirket kredi derecelendirme notu, şirketin finansal ve piyasa sorumluluklarını yerine getirme kapasitesidir. Şirket kredi derecelendirmesi yapılırken şirketin nakit akışı, stok devir hızları ve geçmişteki mali performansları incelenir. Şirket kredi derecelendirmesi tarafsız bir kuruluş tarafından belirlenmesi şirket kredi notunun doğruluk payının yüksek olmasını da sağlamaktadır. Finpuan olarak banka ve diğer finansal kuruluşlardan farklı olarak tarafsız net bir şirket kredi derecelendirmesi yapmaktayız.

Şirket rating notu nedir?

Kredi derecelendirmesi ya da şirket kedi notu, şirketlerin kredi geçmişi hakkında yapılan bir değerlendirme çalışması olabileceği gibi, şirketin alacağı yükümlülüğü geri ödeyebilmesine ilişkin bir değerlendirme de olabilmektedir. Şirket rating notu hesaplanması için finansal geçmiş, şirket varlıkları ve piyasa koşulları da incelenir. Şirket Kredi derecelendirmesi, kredi verecek veya ortak yatırımcı için oldukça önemli bir analiz değeridir.Şirketin alacağı borç miktarını geri ödeyebilme olasılığını belirlemek için yapılır. Şirket kredi rating notu düşük çıkması haline banka ya da benzeri kredi veren kuruluştan başvurunuza ret cevabı gelecektir. Bu durum diğer banka veya kredi kuruluşlarınında aynı sonuçlara ulaşabileceği riskini de beraberinde getirdiğinden şirket kredi rating notunuzun yükselmesi için finansal değişklikler yapma zorunluğunuzu getirmektedir. Eğer alternatif finansal değişimleri yapmazsanız bir ortak arayışınızı veya kredi veren kuruluşlardan kredi alma ihtimalinizi de düşürmüş olursunuz.

Firma skor PUANI sorgulaması nasıl yapılır?

Firma skor puanı ya da firma kredi puanı sorgulama yapabilecekleri bir aracı kurum finpuan.com dışında bulunmamaktadır. Bankalar kendi müşterilerine yapmış oldukları kredi derecelendirme notunu ya da kredi puan sonuçlarını yayınlayamazlar. Ancak kendi bünyelerinde değerlendirmek amacıyla yapmış oldukları bir çalışma olan firma skor puanı sonuçlarını da kendi kayıtlarında tutmaktadırlar. Firma skoru bir firmanın sağlık durumunu bize anlatmaktadır. Firmayı bir çok farklı açıdan incelenmesi neticesinde ortaya çıkan firma skor puanı aynı zaman da kredi alma yeterliliğininde belirlenmesini sağlamaktadır.