Kurumsal Kredi başvurusu evrakları ve dikkat edilmesi gerekenler

Kurumsal kredi başvuru evrakları

Kurumsal kredi başvurusu için öncelikle şirketiniz olması gerekmektedir. Şirketinizin ticaret odası ya da böglenizde bulunan esnaf odalarına kayıt olmalı ve genellikle şirketinizin kuruluşundan en az bir yıl geçmiş olması gerekmektedir.Şahıs firmaları için bu koşullar değişkenlik gösterir. Eğer bu koşullara sahipseniz makaleyi okumaya devam edebilirsiniz.

Kurumsal kredi başvurusunda öncelikle aranan koşulların başında bir cari yıl dönemini bitirmiş olması yani 31.12.20.. tarihini geçmiş ve Kurumlar vergisi beyannamesinin çıkmış olması gerekmektedir. Örneğin siz işletmenizi 9. ayda kurdunuz ve sene sonu geçmesinin ardından kurumlar vergisi beyannamesi çıktı. Bu durumda çalıştığınız kredi veren kuruluşla görüşmelerinize göre kredi alma imkanınız olabilir. Elbette işletme kredisi başvurusu öncesinde şirketinizin ne kadar ciro yaptığı, bulunduğu sektörü, ortakların deneyimi, nakit devir hızı gibi bir çok parametre önemlidir.

İşletme Kredi başvurusu öncesi dikkat etmeniz gerekenler

İşletmeniz için bütün koşulları sağladığınıza inanıyorsunuz ve Ticari kredi başvurusu yapacaksınız. Öncelikle bunu zaten çalıştığınız bankalardan birine yapmalısınız. Mesela çalıştığınız bankalardan birinin Ziraat bankası olduğunu varsayalım. Ziraat Bankası Kurumsal Müşteri temsiciliniz ile başvuru konusunda iletişime geçmelisiniz. Sizden isteyeceği evraklar genel olarak şu şekilde olacaktır. İşletmenize ait bu evrakları önceden hazırlamanızı tavsiye ederiz.

  • Vergi levhası
  • Ticaret sicil odası kayıt belgesi
  • Faaliyet belgesi
  • Sicil gazetesi ( Şirketinizin kuruluşunda aldığınız)
  • Geçtiğimiz yılda dahil son 3 yıllık kurumlar vergisi beyannamesi
  • Ara dönemdeyseniz Geçici vergi beyannamesi
  • Son üç yıllık Detay Mizanlar
  • Taşınır ve taşınmazların evraklar

ve elbette bunlara ek olarak ortakların kimlik bilgileri gibi başka evraklarda Ziraat bankası kurumsal kredi müşteri temsilciniz tarafından istenecektir.

Bu evrakları muhasebeci ya da mali müşaviriniz ile görüşerek hazırlamanız gerekmektedir. İşletmenize ait bu evrakları olmadan kurumsal kredi başvurusu yapamazsınız.

Ticari Kredi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler

Sizden istenen bütün evrakları tamamladınız ve başvuruya hazırsınız. Peki işletmenizin Kurumsal Kredi Notu buna uygun mu? Ziraat bankası kurumsal kredi müşteri temsilcinize ihtiyacınız olan miktarı ve nerede kullanacağınıza dair bilgileri ilettiniz. Bankanız sizin ihtiyacınız olan kredi miktarını vermek zorunda değil. Sizi riskli bulabilir , kazancınızı yeterli bulmayabilir. Ödeme performansınızı beğenmeye bilir, sektörel olarak uygun bulmayabilir.

Eğer kurumsal kredi başvurunuzdan ret edilmek istemiyorsanız Finpuan Not danışmanlarımız ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Size kredi başvurunuz öncesi yapmanız gerekenleri ve ihtiyacınız var ise düzenlemeniz gereken noktaları belirtebilirler.Unutmamak gerekir bir işletmenin finansal olarak iyileşmesinin izlenebilmesi için en az 3 aylık bir süreci gözden çıkarmak gerekir.