Kurumsal Kredi Hesaplaması nasıl yapılır?

Kurumsal kredi hesaplaması öncesi bilinmesi gerekenler

Öncelikle kurumsal kredi başvurusu yapabilmeniz için bir şirketinizi olması gereklilik koşulunu bildiğinizi kabul ediyoruz. Sadece ticari işletmeler kurumsal kredi başvurusu yapabilirler. Eğer bir şirket sahibiyseniz ve kurumsal kredi başvurusu yapacaksanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kurumsal kredi hesaplaması nasıl yapılır?

Şirketinizin kurumsal kredi ihtiyacı olduğuna ve yapacağınız yatırımın karşılığında kredi kullanmanın size dış sermaye olarak faydalı olacağı kanaatine vardınız. Şimdi Kurumsal kredi hesaplamasını nasıl yapacağımıza bir göz atalım. (Vereceğimiz veriler kesin olmamakla birlikte kredi veren kuruluşa göre değişiklik göstermektedir ve bu bilgiler ışığında kredi alabilirsiniz demek değildir.)

Çalıştığınız bankalar arasında bir çok banka olduğunu var sayalım. Kurumsal kredi kullanımı için krediyi çekemeyi planladığınız banka ile daha önceden çalışıyor olmanız şirketinizi tanıması açısından önemlidir.

Ülkemizde Bankalar Faiz oranlarını aylık olarak belirtmektedir. Bu durum çekeceğiniz kredi miktarı ve ödeme vadesine göre hesaplaması zorunluluğunu getirir.

Örneğin : Kurumsal kredi faiz oranı 1,99 olduğunu varsayarsak 1,99 x 12 = 23,88 yıllık faiz oranı çıkar karşımıza. Kurumsal kredi hesaplamasını yaparken elbette kullanacağınız kredinin ödeme vadesine göre hesaplamalısınız. Bankalar ticari işletmelere kredi verirken en fazla 60 aylık vade uygulamaktadırlar. Elbette bu çekeceğiniz kredi türüne ve çalıştığınız bankaya göre değişmektedir.

Kurumsal Kredi hesaplaması örneği

Bir diğer kurumsal kredi hesaplaması örneğine bakalım;

Çekeceğiniz Kredi Tutarı : 250.000 TL

Vade :36 ay

Faiz oranı : 1,90

Bsmv  oranı : %5 (Gelir Dairesi başkanlığına aktarılmaktadır)

Masraflar: Bankaya göre değişir.

Şimdi Kurumsal Kredinin hesaplamasına bakalım ,

Kredi Tutarı  TL TTK KREDİ TAHSİS VE DEĞERLENDİRME ÜCRETİ 5000 TL
Cinsi TL Kredi Vadesi  AY
Faiz Oranı (Aylık) BSMV 250 TL
BSMV Oranı Taksit Tutarı  TL
Aylık Maliyet Oranı Yıllık Maliyet Oranı
Kredi Türü Toplam Tutar 352.812,19 TL

Alacağınız Kurumsal kredinin hesaplamasında sigorta bedeli değerlendirme neticesinde farklılık gösterebilmektedir ve bu hesaplamaya dahil edilmemiştir. Haliyle çalıştığınız banka Örneğin Vakıfbank kurumsal kredi müşteri temsilciniz size hayat poliçesi ya da benzeri sağlık poliçeleri satmak isteyebilmektedir.

Bu oranlar sadece hesaplama yapılabilmesi için verilmiştir. Yani bir bankaya giderek oradan bu oranda kredi kullanımı yapmak istiyorum dediğinizde o gün için çalışığınız bankanın yayınladığı faiz oranından hesaplanacaktır. Değerlendirme neticesinde size Kurumsal kredi notunuza ve Kurumsal Skor Risk notunuza göre değerlendirme yaparak kredi uygunluğunuza karar verecektir. Bu yüzden burada yer alan bilgiler kesin , net sonucu yansıtmamaktadır.

Kurumsal kredi hesaplaması yapmadan önce Kurumsal Kredibilite notunuzu biliyor olmanız size kurumsal kredi başvurusu öncesinde şirketinizin durumunu görmeniz açısından fayda sağlayacaktır.

Sonuç olarak ticari kredi başvurusu yapacağınız günün koşullarına ,Merkez bankası faiz oranlarına, bankaların bu faiz oranına dayanarak belirlediği faiz oranlarına , Sektörel durumunuza, Cironuz ve karlığınıza , vb… gibi bir çok etkene dayalı olarak değişmektedir. Kurumsal not danışmanlarımızdan kurumsal kredi başvurusu yapmadan önce destek alabilirsiniz.