Kurumsal Kredi Notu neden düşer?

Kurumsal Kredi Notu neden düşer?

Kurumsal Kredi notu düşmesinin altında yatan en büyük sebep özellikle kredi veren kurumlara olan borçlarının zamanında ödenmemesi ve şirketinizin borç alacak dengesidir..

Kurumsal kredi notu nasıl düşer?

Kısaca özetlersek; Zamanında ödeme yapılmaması yani kredi gecikmesi , piyasaya olan miktarının şirketinizin finansal yapısına göre yüksek olması, Karşılığı olmayan çekler yani firma çekinizin yazılması-bu bankalar ve piyasa için olabilecek en kötü senaryolardandır-, geç ödenen çekler yani çekleriniz için vadesinden sonra ödeme talepleri, protesto edilen senetler işletmenizin kurumsal kredi notunu düşürecektir.

Talep ettiğiniz kurumsal krediye karşılık banka size ret cevabı verdiyse size bir kurumsal kredi notunuzun düşme sebebi daha.

Satıcı firmadan 120 günlük ortalama vadeli çekler ile  bir mal aldığınızı farzedelim. Yani satıcı firmaya verdiğiniz çekler 90 gün ,120 gün ve 150 gün olarak düşünelim. Her ay vadesi için de bir çek verdiniz . Malzemeyi aldığınız firma çekleri bankaya verdi. Sizde her ay düzenli olarak bankaya ödeyeceksiniz. Ödeme günü gelip de çekler ödenmediyse yani çekleriniz yazıldıysa durum çok kötü demektir. Kesinlikle kurumsal kredi notunuz düşer.

Başka firmaya Kefil olmanız kurumsal kredi notunuzun düşmesine sebep olabilir. Bir alacaklınızın firmanız için icra takibi başlatması, vergi dairesine olan borçlardan dolayı yasal takip başlaması veya icra takibi başlaması kredi notunuzun dibe vurmasına sebep olacaktır.

Kurumsal Kredi notumuz nasıl yükseltebilirim?

Kurumsal kredi notu nasıl yükselir konusunda daha önce yazdığımız makaleyi buradan inceleyebilirsiniz.

Kurumsal kredi notunuzun neden düşebileceğini yüzeysel de olsa anlatmaya çalıştık.. Bu makaleden  şu ana fikri elde ediyoruz. Sermayeniz ve cironuza göre borçlanma seviyenizi ayarlamalısınız. Çeklerinizi ,piyasa borçlarınızı ve banka kredi ödemelerinizi zamanında ve düzenli ödeyeceksiniz. Grup firması değilseniz başka bir şahsa ya da firmaya kefil olmayacaksınız, Kurumsal Kredi başvurusunu ret edilmeden önce kurumsal kredi notunuzu öğreneceksiniz. Kurumsal kredi başvurusunu her önünüze gelen yere başvurmayacaksınız. Kredi kullanıyorsanız biri bitmeden diğerine başvurmayacaksınız. Bunlara dikkat edildiği süreçte kurumsal kredi notunuz yükselişe geçebilir, elbette daha bir çok parametre var. Örneğin; stok devir hızı veya alacak devir hızı gibi kavramlara da bakmak gerekir elbette.

Yorum yapın