Kurumsal Kredi Notu Yükseltme Yolları

Kurumsal Kredi Notu Yükseltme Yolları

Bankalar kredi verecekleri firmalara kredi araştırması öncesinde yaptığı ticari kredi notunun düşük olması kredi alınamaz anlamına geliyor. Bu gibi durumlarda işletmeler kredi notunu yükseltmek için finansal yapılanmaya gidiyor, amaç elbette yatırıma elverişli yani kolay kredi kullanabilecek bir finansal tabloda olmak. Öncelikle bilanço verilerinize göre belirlenen kurumsal kredi notu ; sermaye , ciro, karlılık veya piyasa borçluluk gibi oranlamaları inceleme neticesinde ortaya çıkıyor.Ticari kredi notunu yükseltmek için finansal açıdan yoğun çaba harcayacağınız bir husus. Banka veya kredi veren kuruluş ara dönemlerde incelemeler yaparak sizin ticari kredi skorunuzun düştüğünü görebilir ve buna bağlı olarak kurumsal kredi limitleriniz de olumsuz etkilenebilir.

Kurumsal Kredi notu neden düşer?

Kurumsal Kredi notu elbette borçlarınıza sadıklığınıza da yani  zamanında ödeme alışkanlığınıza bağlıdır. Kulladığınız kredileri düzenli ödeme yapmadığınız sürece kredi notunuzda aşağı seviyelerde seyretmek zorunda kalır. Kurumsal kredi notunuzun düşmesini  önlemenin önemli yollarından biri bankalara olan mevcut borçlarınızı zamanında ödemeniz olacaktır, erken kapama yapmak yani vadesi gelmeyen kredi borçlarınızı önceden kapatmanızdan bir artı değer olarak gözükse de ticari kredi notunuzu etkilemez. Bu durum tamamen sizin bankalara ve borçlarınıza sadık olduğunuz anlamına gelmektedir.

Kurumsal Kredi notunuz düşük ise üç ay gibi kısa bir sürede yükseltmek mümkündür. Ticari işletme sahiplerine Finpuan kredi not danışmanlarımız size bu konuda destek olabilirler. Ticari kredi notu düşüklüğü firmalar için finansal yapıda ciddi sorunların olduğunu göstermektedir. Firmanın kredi notunun düşük olması kolay kolay aşılabilecek bir husus değildir. Kurumsal kredi notunun yüksek olması sağlamak elbete her işletme sahibinin istediği bir durumdur. En hızlı ticari kredi notu artırma yollarından biri borçluluk oranının iyi incelenmesi buna ilişkin kredi dışında ticari kaynak arayışının yapılması olabilir, elbette kredi borçlarının düzgün ödenmesi veya piyasa borçluluğunun da düzenlenmesi gerekmektedir. Ticari kredi notu artırma bugünden yarına yapılacak bir işlem değildir. Tam tersine planlı bir süreç gerekir. Eğer sizin de ticari kredi notunuz düşükse ve ticari kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız Finpuan Kurumsal not danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Yorum yapın