Risk Raporu Nedir?

Son dönemde oldukça popüler bir konu olan risk raporu nedir ,genel itibari finans ile ilgili bir terim olduğu biliniyor. Eğer bankadan ticari kredi çekmeye ihtiyacınız varsa bu işlemi yapmadan önce risk raporu almanız gerekir. Genel de bankalar için kullanılsa da başka sektörlerde de önümüze çıkabilmektedir. Risk raporu herhangi bir kişinin ya da işletmenin geçmişte yaptığı ödemeleri baz alarak ödeme performansını değerlendiren ve aynı zamanda banka limitlerini kontrol eden bir rapor olarak bilinmektedir. Ödemeleriniz geçmişte ne kadar düzenli ve geciktirmeden yapıldı ise rapor o kadar iyi çıkar. Fakat geçmişte yaptığınız veya yapamadığınız ödemeler de sorun yaşadı iseniz raporun kötü çıkması muhtemeldir. Eğer raporun kötü çıkması durumun da ne yazık ki banka size kredi vermeyebilir veya kefil isteyebilir. Bu yüzden kredi veya kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmanız oldukça önem taşır.

Risk Merkezi Sorgulama ve Risk Başvurusu

Bireysel Kredi çekmeye veya bireysel kredi kartı başvurusu yapmaya karar vermiş olabilirsiniz. Yapmanız gereken en önemli detay bankaya başvuru yapmak diye düşünüyor olabilirsiniz. Fakat başvurunuz ret cevabı alabilir. Eğer geçmiş dönemde bankalara karşı yaptığınız ödemeler de sorun yaşadı iseniz risk raporu olumsuz çıkabilmektedir. Risk raporunu bankaya başvuru yapmadan öğrenmek oldukça kolaydır. Risk raporu öğrenmenin birkaç basit yöntemi vardır. Bunlardan ilki ve tabi ki en önemlisi e-devlet üzerinden yapılabilecek başvurulardır. Bu başvuru için sadece bir kendinize ait e-devlet hesabı olması yeterli olacaktır. E-devlet üzerinden alınacak bu rapor aynı gün içerisinde çıkmaktadır. Rapor hazırlandığında telefonunuza raporun hazır olduğuna dair mesaj gelecektir. Ortalama 1 veya 2 saat sürede ücretsiz bir şekilde raporu sorgulayabilirsiniz.

Ticari Kredi Başvurusu öncesi

Ticari kredi çekmek veya bankadan gayri nakdi kredi kullanma ihtiyacınız olabilir. Bankaya başvurunuz sonucu ret cevabı almamak için önceden ticari risk raporunuzu öğrenmeniz doğru bir hareket olacaktır. Ticari risk rapor notunuz size firmanızın durumunu gösterecektir. Bankaya ticari kredi başvurusu yapmandan önce alacağınız ticari risk notunuz ile bankadan durumunuzu öğrenerek ret cevabı alma riskinizi öğrenmiş olursunuz. Finpuan.com ticari risk notunu satın aldıktan bir süre sonra size ticari risk notunuz hazır olarak bilgilendirme yapılmaktadır.

Bireysel risk raporu almak için başka yöntem ise bazı sitelerin bizlere sunduğu ücretli hizmetlerdir. Ticari risk notunu sadece finpuan.com vermektedir. Bu hizmetler vasıtası ile risk merkezi sorgulama işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu siteler genellikle bize bankalarda bulunan kredi borçlarınızı, kredi kartı borçlarınızı ve diğer borçlarınız hakkında detaylı bilgi verebilir. Bu sitelerin e-devlet hizmetine göre ücretli olduğu bilinmektedir.

Risk Raporu Neden Olumsuz Çıkar?

Kredi Risk raporu birçok nedenden ötürü olumsuz çıkabilmektedir. Bankalardan daha önce yaptığınız başvurular kredi çekerken kredinin onaylanıp onaylanmamasını ve ticari risk notunuzu belirler. Risk raporunun olumsuz çıkmasının başlıca sebepleri olarak daha önce çekilmiş kredinin düzenli ödenmemesi veya hiç ödenememesi, ticari kredi kartı borcunun zamanında ödenmemesi veya hiç ödenememesi veya bankaya ait herhangi bir ödeme işleminin zamanın da yapılmaması veya hiç yapılamaması gibi çok önemli nedenlerden dolayı risk raporu olumsuz çıkabilmektedir. Ayrıca şirketinizin sermaye ve piyasa borçluluk durumu, alacak devir hızınızın yüksek olması, eğer bir mal alım satımı yapıyorsanız stok devir hızınızın yavaş olması gibi etkenlere de dikkat etmek gerekmektedir. Dupont değeri de burada önemli rol oynamaktadır.

 Kredi Notu Yükseltme Risk Raporu Olumlu Çıkarma

Ticari kredi notunu yükseltmenin birçok yolu mevcuttur. Bu yolların en önemlisi ticari kredi itibarınızın yüksek olması gelmektedir. Ticari kredi notunuzun yüksek olması daha önce bankalardan kullandığınız kredilerin yanında sermaye yapınız, cironuz ve karlılığınız gibi etkenleri de unutmamak gerekir. Ticari kredi çekildikten sonra düzenli kullanımı sonrası yapılan düzenli ödemelerde önemlidir. Kredi notunu yüksek tutmak için mutlaka ama mutlaka kredi ödemenizi düzenli yapmanız büyük önem taşımaktadır. Düzenli yapılan her ödeme kredi notunun düşmemesine neden olacaktır. Eğer herhangi bir sebep den ötürü kredi ödemesi yapamayacak durumda olabilirsiniz. Ticari kredilerde ödeme aksatmak yani kredi gecikmesi kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır. Fakat kredinizi gecikmeli ödemeniz durumunda yapılan ödeme yine kredi notunun düşmesine sebep olacaktır. Bu sebep ile kredi borçlarını düzenli ödemek kredi risk notunu yükseltecektir. Diğer bir yükseltme işlemi ise bankadan aldığınız kredinin mutlaka düzenli ödemesinden geçmektedir. Düzenli ödenen her ödeme kredi risk notunuzun olumlu şekilde yükselmesine sebep olabilecektir. Eğer bankadan çektiğiniz krediyi ödeyemez iseniz ne yazık ki kredi notunuz olumsuz şekilde düşüş gerçekleştirecek nedenlerin başında gelmektedir.

Kredi ödemeleriniz de herhangi bir sorun yaşamanız durumunda vakit kaybetmeden mutlaka bankaya bildirmeniz sizin ve kredi risk raporu notu için büyük önem taşımaktadır. Bankaya kredinizi ödemekten zorluk çektiğinizi söylemeniz durumunda banka kredi yapılandırma yoluna gidebilmektedir. Kredi yapılandırma kredi borcunuzu ödeyemediğiniz zamandan daha iyi bir seçenektir. Zira kredi yapılandırma seçeneği ile hem ödeme tarihiniz hem de ödeme miktarınız değişiklik gösterebilmektedir. Kredi yapılandırması yaparak yeni gününde ve yeni kredi miktarını ödemeye başladığınızda kredi risk notunuz olumlu şekilde yükselişe geçmektedir. Kredi notu yükseltme yöntemleri bunlar olarak bilinmektedir. Kredi risk notunu geçmiş dönemde yaptığınız düzenli ödemeler ile mutlaka daha yüksek seviyelere çıkacaktır.