Şirket değerleme yöntemleri

Şirket Değerleme Yöntemleri

Şirket değerleme öncesinde değerleme yapılacak firmanın durumu kullanılacak şirket değerleme yöntemi tespitini sağlamaktadır. Bir start -up değerlemesi yapılırken kullanılan şirket değerleme yöntemi ile gıda firması şirket değerleme yöntemleri farklıdır. Bir perakende market değerlemesi incelenirken bakılacak ürün ağacı ile mobilya mağazasının stok devir hızları farklıdır.

Startup Şirket değerleme yöntemleri

Şirket değerleme yöntemlerinden en zorlusu yeni şirketler diyebiliriz. İşe yeni başlayacak ve gelecekte ne gibi etkilerle karşılaşacağı tahminsel değerlere bağlı olan start-up değerleme yöntemleri en objektif değerleme yöntemlerindendir. Startup değerleme de belirlenen değerler değişkenliği süreklidir.

Startup değerleme yöntemlerinden en çok kullanılanı karşılaştırma değerleme yöntemidir. Benzer projeler incelenerek startup değerleme notları ve verileri incelenir. Startup ülke için benzersiz bir proje ise farklı ülkelerde yapılmış başka örneklere veya aynı sektördeki yakın projelerin değerlendirmeleri incelenir. Netice de yatırımcı için startup değerlemesi geleceğe yapılan bir yatırım olmasından kaynaklı oldukça verimli sonuçlar elde edilmektedir.