Ticari Kredi Başvurusu öncesi kredi notunuz ne olmalı?

Ticari Kredi Başvurusu öncesi Kurumsal kredi notunuz ne olmalı?

Bankalara kurumsal kredi başvuru esnasında istenecek evraklar genellikle bellidir. Elbette bu durum başvuracağınız finansal kuruluşa göre değişim göstermektedir. Önemli olanları listelersek;

  • Vergi levhası (son ve güncel)
  • Ticari sicil gazeteniz (şirket kuruluş gazetesi olarak da geçer)
  • Faaliyet belgesi ( Bağlı bulunduğunuz Ticaret odasından alabilirsiniz)
  • Son 3 yıl bilanço ve gelir tablosu
  • Detay Mizanlar (Muhasebecinizden ya da var ise muhasebe biriminizden temin edebilirsiniz.)
  • Şirkete ait araç,tapu gibi taşınır veya taşınmaz mülkler

sayılabilir.

İşletme kredisi başvurusu yapacağınız bankaya göndereceğiniz bu evrakların güncel olması gerekmektedir. Aksi durumda muhtemelen banka kredi temsilciniz sizi bu konuda uyarabilir. Örneğin Devlet bankaları kurumlar vergisi beyannamelerini ve detay mizanlarınızı mali müşavirinizin onayı ile isteyebilirler. Bu durumda mali müşavirinizden destek almanız gerekmektedir. işletmenize ait Faaliyet belgesini bağlı bulunduğunuz ticaret odasından kolayca temin edebilirsiniz.

Banka kredi temsilciniz kurumsal kredi başvurunuzda olmazsa olmaz olan bilanço isteyecektir. Öncelikle kurumlar vergisi beyannamesini ve içinde bulunduğunuz yılın hangi dönemindeyseniz ara dönem beyannamesi yani geçici vergi beyannamesini talep edecektir. Bu belgeleri yine şirketinizin muhasebe biriminden ya da mali müşavirinizden temin edebilirsiniz.

Çalıştığınız banka ticari kredi başvurusunu görüştüğünüz temsilciniz ticari sicil gazetesi isterse , şirketinizin kuruluşunda aldığınız ilk sicil gazetesini kastetmektedir. Bu gazete sicil gazetesi tarafından adresinize gönderilmektedir. Eğer kuruluş sicil gazetenizi kaybettiyseniz mali müşavirinize danışarak bu sorunu kolayca çözebilirsiniz.

Banka işletme kredi başvurunuzda istenecek bir diğer evrak ise şirketinize ait araç ruhsatları, gayrimenkul tapuları gibi taşınır veya taşınmazların belgeleridir. Bunlar aslında zaten bilançonuzda da yer almaktadır.

Bütün evrakları düzenleyerek banka kurumsal kredi temsilcinize ilettiniz. Sonrasında banka kurumsal kredi yetkilinizle görüşerek süreci takip etmeniz gerekmektedir. Çoğu banka genel müdürlük seviyesinde kurumsal krediler onaylamaktadırlar. Bazı bankalar şube yetkilendirmesi yaparak işletme kredileri tahsis edebilmektedirler. Bu çalıştığınız bankaya göre değişmektedir. Örneğin Ziraat bankası kurumsal kredi başvurusu ile Halkbank kurumsal kredi başvuru koşulları farklıdır.

Diyelim ki Halkbank kurumsal kredi başvurusu yapacaksınız ve red edilmek istemiyorsunuz. Bu durumda finpuan.com sitemizden hemen Kurumsal Kredi Notunuza bakmalısınız. Çünkü bankaya ticari kredi başvurusu öncesinde öğreneceğiniz kurumsal kredi notunuz size riskleri bertaraf etmenizde avantaj sağlayacaktır. Eğer Kurumsal Kredibilite Notunuz düşükse büyük risk altındasınız demektir. Kurumsal Kredi Notunuz düşükse ve başvuru yaparsanız sonuçta kredi başvurunuz rededilebilir. Bu durumda tekrar bankaya kredi başvurusu yapmanız için sizden 1 yıl gibi bir süre istenebilir. Firmaların finansal olarak değişimleri ancak dönemsel olarak izlenebileceğinden bir sonraki dönemi beklemeniz gerekebilir.