Ticari Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Ticari Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Ticari kredi notu  nasıl yükseltilir, neden ticari kredi notunu yükseltmeliyiz  . tüzel kişilerin yani şirketlerinde bireysel kredi notu gibi ticari kredi notu bulunmaktadır.
Şirketlerin ticari kredi notu alabilmesi için bazı süreçleri aşmaları gerekmektedir.
Öncelikle bir firmanın kredi notunun oluşabilmesi için bir takvim dönemi doldurması ve kurumlar vergisi beyannamesi olması gerekmektedir.
Ticari Kredi rating notu hesaplanmasında faaliyetleri sonucu oluşan ciro ve alacak dengesi, tahsil edilen keler ve tahsil edilecek çekler , stoklar ile bankalardan alınan krediler gibi bir çok etken incelenmektedir.
Şirketin finansal tabloları incelenmesi sonucu işletmeye bir  ticari kredi rating skor notu verilebilir.
Şirket rating skor notunu nasıl yükseltirsiniz sorusunun cevabı ise bir çok parametreye bağlı olsa da özet olarak ciro, karlılık , şirket borçluluğu gibi kriterlere bağlıdır.
Ticari kredi notu yükseltmeniz için öncelikle sermayenize ciro oranı oranı ve haliyle karlılığa oranlarını birbirine doğru ilişkide olması gerekmektedir.

Ticari Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapmak Gerekir?

  • Ticari kredi notu yükselmesi için belli dönemsel iyileştirmeler yapılması gereklidir. Bu elbette ticari kredi notunuzun hemen yükselmesi anlamına gelmemektedir. Şirketin sermaye yeterliliği ya da borca batıklık oranlarındaki değişimleri minimum 3 ay öncesinde sonuç alınamamaktadır. Eğer ticari kredi notu yükseltilmek isteniyorsa borç oranları ciroya göre oranının düşük olması gerekmektedir.
  • Diğer yapılabileceklerden bahsedersek var olan kredilerinizi düzenli ödemenizdir. Geciken ödemeler elbette ticari risk notunuzun ya da ticari kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır. Aylık kredi ödemelerinizi belirtilen zamanda yapmamanız, kredi notunuzun olumsuz etkilenmesi demektedir.
  • Bankalardan alınan yeni kurumsal kredi şirketinizin borçlanmasına da sebep olacağı için yeni borçlanmalardan uzak durmak gerekir.
  • Ticari kredi notu etkileyen diğer bir faktör ise yaptığınız kredi başvurularıdır. Kredi başvurusu ret olan bir ticari işletmenin kredi alabilmesi için en az 6 ay sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu durum bazı bankalara göre 1 yılı aşkın sürenin geçmesini de isteyebilmektedirler.
  • Ayrıca bankada bulunan ticari kmh hesabınızın ödemelerinin de düzgün olması gerekmektedir. Kredili mevduat hesapları aynı kredi kullanımı gibi değerlendirilmektedir ve zamanında yapılmayan kmh ödemeleri gecikme olarak görünmektedir.