Ticari Kredi Notu Neden Önemlidir?

Ticari Kredi Notu Neden Önemlidir?

Ticari Kredi Notu Neden Önemlidir? , Banka ve finans kuruluşları risklerini takip etmek ve minimum kayıplar vermeyi amaçlarlar.
Haliyle vermiş oldukları kredilerin geri ödenme olasılığına göre gerçek veya tüzel kişiliklere nakdi olsun gayri nakdi olsun borç verme sonrası verilen borçların iadesinin yapılmasını ister.
Bankaların kuruluş amacının müşterilerini borçlandırmak ve bunun üzerinden faizle para kazanmak olduğu düşünüldüğünde borç verme işleminin de hassasiyeti ortaya çıkmaktadır.
Bankalar müşterilerine borçlandırmasını krediler üzerinden yapmaktadır.
Banka kurumsal kredi kullanıcıları olan tüzel kişilerle yapılan sözleşmelerle yasal zemin üzerine oturtulur. Kredi verme veya vermeme kararı tamamen bankaların inisiyatifine bırakılmıştır.
Burada ön plana çıkan Kurumsal Kredi Notu firmanızın kredi alma durumunu da belirleyicidir.
Ticari kredi skor da denilen ticari kredi notu sorgulamasını sitemizden yapabilirsiniz.
Eğer firmanız kredi yasaklısı konumunda ise kredi alamayabilirsiniz.
Bankaların kredi verme kararı öncesinde yaptığı çalışamalar neticesinde kurumsal kredi vereceği tüzel kişilerin kredi notu sorgulama ve araştırması en doğal haklarıdır.

Ticari Kredi Notu Sorgulama

Öncelikle Ticari kredi tahsisi talebinde olan firmaların ve sahiplerinin geçmiş dönemlerde ki ödeme performansları kredi veren kuruluşlar açısından önem arz etmektedir.
Firmanın sektörel itibarı, kaç senedir aynı sektörde faaliyet gösterdiği, firma sahibinin sektör deneyimleri, sektör yapısı ve buna bağlı karlılık ve ciro kriterleri , borç sadıklık oranı, Sermaye ve borçlanma yapısı gibi bir çok detay incelenmektedir.
Bu çalışmalar neticesinde firmanın ödeme gücüne göre farklı parametreleri gözler önüne serer.
Kredi kullanacak firmanın kredi notu olarak değerlendirebileceğimiz bir rapora bağlar ve düşük kredi skoru olan firmanın kredi verilmemesine sebep olabilir.
Kredi faizleri sizin kredi kullanma ya da kullanmama gibi kriterlerinizi etkilememektedir.
Bankalar dönem dönem kredi musluklarını kapatabilirler.
Bu durum işletmenizin kredi notu göre sektör olarak riskli bir grupta görür ise kredi vermekten kaçınabilir anlamına gelmektedir.
Bankalar verdikleri kredilerin ödenmeme ihtimaline göre muhtemel olan kredilerin riskinden kaçınırlar.
Belki Ticari Kredi alınabilir ama istenilen faiz oranında ya da miktarda olmayabilmektedir.
Bu yüzden Ticari kredi notunuzun iyi olması son derece önemlidir. Eğer ticari kredi notunuz düşükse bankalardan veya benzeri finans kuruluşlarından kredi alamayabilir, hatta iş yaptığınız firmalardan bile hizmet veya mal alımında zorlanabilirsiniz.