Kurumsal Kredi Notu hesaplama yöntemi nedir?

Kurumsal Kredi puanınızın önemli olduğunu biliyorsunuz – bu kredi verenlerin size kredi teklif edip etmeyeceklerini ve hangi faiz oranına geri ödeme yapacağınızı belirlemek için kullandıkları bir sayıdır. Bir kredi veren banka veya bir araba galerisi olsa da, bu borç verenler geçmişte bütçenizi nasıl yönettiğinizi öğrenmek için Kurumsal kredi notunuza bakarlar. Ne de olsa, kredinizi zamanında ödeyeceğinizden emin olmak istiyorlar. Başka bir deyişle, kredi puanınız borç verenlerin size borç para vermeleri durumunda katılacak risk düzeyini belirlemelerine yardımcı olur.

Kurumsal Kredi Notunuz

Kurumsal Kredi notunuz , bir borç verenin sizinle ilgili bilmek istediği tek şey değildir. Kurumsal Kredi notunuzla, toplam borç miktarınız, Bilançodaki borç miktarı ve sahip olduğunuz kredi hesaplarının türleri gibi hem mevcut hem de geçmiş dönem bilançoları gibi önemli olan diğer hususlar  da vardır.

Kurumsal Kredi notunuzu birçok faktör etkileyebilir. Kurumsal Kredi notunuzdaki en yaygın kredi puanlama faktörleri şunlardır:

  • Borçluluk oranınız. Kurumsal Kredi notunuz, yaptığınız zamanında ödemenin yanı sıra borçluluk miktarı veya borçluluk yüzdesi yansıtabilir. Borçluluk miktarı ,kurumsal kredi notunuzu hesaplamak için kullanılan faktörlerden biridir.
  • Kredi kullanım oranı (kapasite). Bu, şu anda kullanmakta olduğunuz toplam kredi miktarını, sahip olduğunuz sermaye ve bazı bilanço parametreleri miktarıyla karşılaştırır. En iyi kurumsal kredi notu için, borç bakiyenizin % 30’dan az tutmalısınız. Örneğin, 100.000 TL limitinde bir kurumsal kredi imitiniz varsa, bu kredi limitinin bakiyesini 30.000 TL altında tuttuğunuzdan emin olmalısınız.
  • Toplam borç. Bu, krediler, tahsilatlar, kredi kartları , diğer kredi hesapları, piyasaya olan borçlar da dahil olmak üzere bankalarda bulunan tüm borçlarınızın toplamıdır.
  • Borç karışımı Bu, kullandığınız farklı borçlanma türlerine bakar (örneğin bir ipotek, Dbs , kredi kartı, dışarıdaki çek miktarı,alacak miktarı vb.).
  • Şirket yaşı Borç verenler zamanında ödemelerini yapan ve köklü bir geçmişi olan firmalarla çalışmak isterler ve firmanın kaç yaşında olduğu elbette önemli.
  • Zor sorular. Birisi size kurumsal kredi çalışması yaptığında, bu zor bir soruşturma olarak bilinir.
  • Genel kayıtlar Buna vergi borçları, iflaslar veya hukuk kararları dahil olabilir.

Yorum yapın